Antonín Švehla
Antonín Švehla (1873-1933) byl jedním z nejvýznamnějších prvorepublikových politiků, několikanásobným premiérem a předsedou agrární strany. Před válkou organizoval agrární hnutí, za války působil v domácím odboji. Byl jedním z „mužů 28. října“. Jako předseda největší politické strany a premiér se zasloužil o stabilitu demokratického systému. Proslul jako mistr politických kompromisů a tvůrce systému široké koalice. Jeho koncept „venkova jako páteře národa“ významně ovlivnil prvorepublikovou politiku.
Lehké otázky:
1. Kolikrát byl československým premiérem?
Byl třikrát premiérem, v lettech 1922-1929
2. Kterou politickou stranu vedl?
Vedl Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu (agrární stranu)
3. Byl také jedním z „mužů 28. října“?
Ano, byl jedním z pěti „mužů 28. října“, kteří se podíleli na vyhlášení samostatného československého státu
Střední otázky:
4. Co to byla „Pětka“ a jakou roli v ní Švehla hrál?
„Pětka“ byla neformální skupina pěti představitelů hlavních koaličních stran, která předjednávala důležitá politická rozhodnutí. Švehla byl jejím zakladatelem a hlavním koordinátorem, díky čemuž byl nazýván „mistrem politických kompromisů“.
5. Jak se mu dařilo udržovat stabilní koalice různých politických stran?
Používal metodu postupných kompromisů, osobního jednání a vzájemných ústupků. Dokázal najít společnou řeč mezi různými politickými proudy a vytvářet funkční koalice i mezi ideologicky vzdálenými stranami.
6. Jaký byl jeho vztah k prezidentu Masarykovi?
Měli vztah vzájemného respektu a spolupráce. Švehla podporoval Masarykovu koncepci státu, zároveň si však udržoval samostatnou politickou linii. Masaryk ho považoval za klíčového stabilizačního politika.
Těžké otázky:
7. Jak jeho koncept „venkova jako páteře národa“ ovlivnil československou politiku?
Koncept vedl k posílení role zemědělců v politice, prosazení pozemkové reformy a modernizaci venkova. Vytvořil stabilní voličskou základnu pro agrární stranu a ovlivnil sociální a hospodářskou politiku státu.
8. Jaký byl jeho přístup k řešení národnostních otázek v ČSR?
Prosazoval pragmatický přístup založený na postupném začleňování menšin do politického systému. Podporoval spolupráci s umírněnými německými agrárníky a snažil se o kompromisní řešení národnostních sporů.
9. Jak se pod jeho vedením proměnila role agrární strany v politickém systému?
Z původně stavovské strany vytvořil širokou politickou formaci reprezentující nejen zemědělce, ale i další vrstvy společnosti. Agrární strana se stala státotvornou silou a páteří většiny vládních koalic.