T. G. Masaryk
T. G. Masaryk (1850-1937) byl první československý prezident a klíčová osobnost při vzniku samostatného Československa. Původně univerzitní profesor filozofie, který vstoupil do politiky v 90. letech 19. století. Během první světové války organizoval zahraniční odboj, vytvořil a vedl Československou národní radu. Zasloužil se o uznání práva na československou samostatnost u dohodových mocností. Jako prezident (1918-1935) byl symbolem demokratického státu a garantem stabilní politiky tzv. Hradu.
Lehké otázky:
1. Ve kterém roce se stal Masaryk prvním československým prezidentem?
V roce 1918 (konkrétně 14. listopadu 1918)
2. Jaké bylo jeho původní povolání před vstupem do politiky?
Byl univerzitním profesorem filozofie
3. Jak dlouho byl prezidentem (v letech)?
Byl prezidentem 17 let (1918-1935)
Střední otázky:
4. Jakou roli hrál Masaryk v hilsneriádě a proč bylo jeho zapojení politicky významné?
Masaryk vystoupil na obranu Žida Leopolda Hilsnera obviněného z rituální vraždy. Vědecky vyvrátil předsudky o rituální vraždě a ukázal se jako odvážný zastánce pravdy proti antisemitismu, i když to poškodilo jeho popularitu.
5. Co byla tzv. Hradní politika a jakou roli v ní Masaryk hrál?
Hradní politika představovala liberálně-demokratický směr podporující silnou prezidentskou autoritu a prozápadní orientaci. Masaryk byl jejím hlavním představitelem a ideovým vůdcem, kolem kterého se vytvořila skupina politiků a intelektuálů.
6. Které tři osobnosti tvořily jádro tzv. Maffie a jakou roli v ní měl Masaryk?
Jádro Maffie tvořili Edvard Beneš, Přemysl Šámal a Karel Kramář. Masaryk byl jejím duchovním vůdcem a určoval základní směr domácího odboje, i když působil v zahraničí.
Těžké otázky:
7. Jak se vyvíjel Masarykův postoj k česko-německému soužití od 90. let 19. století do vzniku republiky?
Od počátečního důrazu na kulturní a jazykovou rovnoprávnost v rámci monarchie přešel k požadavku samostatného státu. Původně podporoval česko-německé soužití, později viděl Němce jako hlavní překážku české samostatnosti.
8. Jaký byl Masarykův koncept „humanitní demokracie“ a jak se projevoval v politické praxi?
Koncept humanitní demokracie zdůrazňoval morální rozměr politiky, důležitost vzdělání a kultury, a odpovědnost jednotlivce. V praxi se projevoval důrazem na reformy školství, podporou vědy a kultury, a snahou o etickou politiku.
9. Jak se proměňoval Masarykův vliv na československou politiku ve 20. a 30. letech?
Ve 20. letech měl silný přímý vliv na politiku a personální otázky, fungoval jako morální autorita a arbitr politických sporů. Ve 30. letech jeho vliv postupně slábl kvůli věku a zdravotnímu stavu, ale zůstal symbolickou postavou.