Milan Rastislav Štefánik
Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) byl slovenský politik, diplomat, letec a vědec, jeden ze zakladatelů Československa. Před válkou působil jako astronom ve Francii. Za první světové války organizoval československé legie, zajišťoval jejich uznání u dohodových mocností. Jako francouzský občan a důstojník měl jedinečné diplomatické možnosti. Stal se prvním československým ministrem války. Tragicky zahynul při letecké nehodě v květnu 1919.
Lehké otázky:
1. Jaké bylo Štefánikovo původní povolání před první světovou válkou?
Byl astronomem, působil na observatoři v Paříži a účastnil se vědeckých expedic
2. Jakým způsobem zemřel?
Zahynul při letecké nehodě 4. května 1919 při přistávání u Bratislavy (Vajnory)
3. Jakou měl hodnost ve francouzské armádě?
Dosáhl hodnosti brigádního generála francouzské armády
Střední otázky:
4. Jakou roli hrál při organizování československých legií?
Organizoval nábor do legií, vyjednával jejich uznání u francouzských úřadů, zajišťoval výcvik a výzbroj. Díky své autoritě pomohl překonat počáteční nedůvěru francouzské armády.
5. Proč byly jeho diplomatické kontakty ve Francii tak důležité pro vznik ČSR?
Jeho kontakty ve francouzských vědeckých a politických kruzích otevíraly dveře k významným osobnostem. Jako francouzský občan a důstojník měl přímý přístup k rozhodujícím místům.
6. Jak přispěl k uznání Československé národní rady dohodovými mocnostmi?
Využíval své postavení ve francouzské armádě a diplomatické schopnosti k přesvědčování spojenců. Osobně jednal s představiteli dohodových mocností a pomohl zajistit oficiální uznání ČSNR.
Těžké otázky:
7. Jaké byly rozdíly v pohledu na budoucí uspořádání ČSR mezi Štefánikem a Masarykem?
Štefánik prosazoval větší autonomii pro Slovensko a federativnější uspořádání státu, zatímco Masaryk preferoval jednotný stát. Štefánik také kladl větší důraz na vojenské aspekty budování státu.
8. Jak ovlivnila Štefánikova smrt česko-slovenské vztahy v počátcích republiky?
Jeho smrt znamenala ztrátu silného slovenského hlasu ve vedení státu a vedla k posílení centralistických tendencí. Vznikly také spekulace o okolnostech jeho smrti, které zatížily česko-slovenské vztahy.
9. Jaký byl jeho postoj k řešení slovenské otázky v budoucím československém státě?
Podporoval koncept jednotného československého národa, ale s respektováním slovenských specifik. Prosazoval rovnoprávné postavení Slováků v novém státě a kladl důraz na jejich kulturní a hospodářský rozvoj.