Alois Rašín
Alois Rašín (1867-1923) byl první československý ministr financí a tvůrce měnové reformy. Před válkou byl členem pokrokového hnutí, za války působil v domácím odboji (Maffie). Po vzniku republiky provedl měnovou odluku od Rakouska-Uherska a prosazoval deflační politiku. Byl známý svou nekompromisností a přísnými ekonomickými opatřeními. Zemřel na následky atentátu v roce 1923.
Lehké otázky:
1. Jakou funkci zastával v první československé vládě?
Byl prvním československým ministrem financí
2. Jakým způsobem zemřel?
Zemřel na následky atentátu, který na něj spáchal mladý anarchista Josef Šoupal v lednu 1923. Ten na něj dvakrát vystřelil, jedna střela poškodila míchu
3. Co byla jeho nejvýznamnější ekonomická reforma?
Měnová reforma v roce 1919, která zahrnovala měnovou odluku od Rakouska-Uherska a vytvoření samostatné československé měny
Střední otázky:
4. Jaké byly hlavní principy jeho měnové reformy v roce 1919?
Okolkování starých rakousko-uherských bankovek, zadržení části oběživa, vytvoření samostatné měny kryté zlatem a zahraniční měnou. Cílem bylo vytvořit stabilní měnu nezávislou na bývalé monarchii.
5. Proč prosazoval deflační politiku a jaké měla důsledky?
Věřil, že deflace povede k posílení měny a přiláká zahraniční kapitál. Důsledkem bylo zvýšení nezaměstnanosti, pokles výroby a sociální napětí, ale také posílení československé koruny.
6. Jakou roli hrál v domácím odboji za první světové války?
Byl členem tajné organizace Maffie, podílel se na zpravodajské činnosti a udržování kontaktů se zahraničním odbojem. V roce 1915 byl zatčen a odsouzen k trestu smrti, později omilostněn.
Těžké otázky:
7. Jak jeho ekonomická politika ovlivnila sociální situaci v počátcích republiky?
Deflační politika vedla ke zvýšení nezaměstnanosti a sociálnímu napětí. Způsobila pokles mezd a životní úrovně, ale dlouhodobě přispěla k měnové stabilitě. Vyvolala odpor odborů a levicových stran.
8. Jaké byly hlavní argumenty pro a proti jeho deflační politice?
Pro: stabilní měna, příliv zahraničního kapitálu, dlouhodobá prosperita. Proti: sociální dopady, omezení výroby, vysoká nezaměstnanost, příliš rychlé a radikální změny. Debata o správnosti jeho politiky pokračuje dodnes.
9. Jak jeho smrt ovlivnila další směřování československé hospodářské politiky?
Po jeho smrti došlo k částečnému zmírnění deflační politiky. Jeho nástupci pokračovali v důrazu na měnovou stabilitu, ale byli opatrnější v sociálních dopadech. Rašínova politika však položila základy stabilní měny první republiky.