První československá ústava
První československá ústava byla přijatá 29. února 1920. Zaváděla parlamentní demokracii s dvoukomorovým Národním shromážděním, definovala pravomoci prezidenta a vlády. Ústavní listina garantovala základní občanská práva a svobody. Byla inspirována francouzskou a americkou ústavou a platila formálně až do roku 1948.
Lehké otázky:
1. Kdy byla ústava přijata?
Ústavní listina byla přijata 29. února 1920 Národním shromážděním Československé republiky.
2. Kolik komor mělo Národní shromáždění?
Národní shromáždění bylo dvoukomorové, skládalo se z poslanecké sněmovny a senátu.
3. Do kterého roku formálně platila?
Ústava formálně platila až do roku 1948, kdy byla nahrazena novou ústavou tzv. lidově demokratické republiky.
Střední otázky:
4. Jaké byly hlavní pravomoci prezidenta?
Prezident jmenoval a odvolával vládu, byl vrchním velitelem ozbrojených sil, zastupoval stát navenek, sjednával mezinárodní smlouvy, jmenoval vysoké státní úředníky a soudce, měl právo veta vůči zákonům a mohl rozpustit parlament. Jeho pravomoci však byly omezeny nutností kontrasignace ministry.
5. Jak řešila národnostní otázku?
Ústava garantovala rovnost všech občanů bez ohledu na národnost a zajišťovala menšinám kulturní a jazyková práva. Zároveň však vycházela z koncepce jednotného československého národa a nereflektovala požadavky menšin na teritoriální autonomii.
6. Které zahraniční ústavy ji inspirovaly?
Hlavními zahraničními vzory byly francouzská ústava třetí republiky (především parlamentní systém) a americká ústava (zejména v oblasti občanských práv a svobod). Určitý vliv měla i rakouská prosincová ústava z roku 1867.
Těžké otázky:
7. Proč byla kritizována německou menšinou?
Německá menšina kritizovala ústavu především proto, že byla přijata bez její účasti (němečtí poslanci nebyli členy Revolučního národního shromáždění), nerespektovala právo na sebeurčení sudetských Němců a neposkytovala jim teritoriální autonomii. Kritizovali také koncepci československého národa, která je stavěla do pozice menšiny.
8. Jak se v ní projevila koncepce čechoslovakismu?
Koncepce čechoslovakismu se projevila především v preambuli a v jazykovém zákoně, který byl součástí ústavní listiny. Ústava pracovala s koncepcí jednotného československého národa a československého jazyka ve dvou znění (českém a slovenském). Tato konstrukce měla zajistit československou národní většinu v státě, ale ignorovala reálné rozdíly mezi Čechy a Slováky.
9. Nakolik odpovídala reálným poměrům v zemi?
Ústava v mnoha ohledech předbíhala reálné poměry v zemi. Zaváděla moderní parlamentní demokracii v zemi bez demokratické tradice, předpokládala existenci jednotného československého národa navzdory realitě česko-slovenských rozdílů, a její garance menšinových práv narážely na nacionalistické tendence ve společnosti. Systém politických stran a mimoparlamentní centra moci (Hrad) často fungovala mimo ústavní rámec. Přesto poskytla stabilní právní rámec pro fungování první republiky.