Košický vládní program
Programové prohlášení první poválečné vlády Národní fronty přijaté v Košicích z dubna 1945. Stanovilo základní principy poválečného uspořádání včetně znárodnění, odsunu Němců a orientace na SSSR. Představoval kompromis mezi komunistickým a demokratickým pojetím obnovy státu.
Lehké otázky:
1. Kdy byl program přijat?
Košický vládní program byl přijat 5. dubna 1945 na prvním zasedání nové československé vlády Národní fronty v Košicích.
2. Kde byl program vyhlášen?
Program byl vyhlášen v Košicích, které byly v té době dočasným hlavním městem osvobozeného Československa, protože západní část země byla ještě pod německou kontrolou.
3. Kdo se podílel na jeho vytvoření?
Na vytvoření programu se podíleli zástupci londýnského i moskevského exilu, představitelé českých a slovenských politických stran sdružených v Národní frontě, zejména komunisté, sociální demokraté, národní socialisté, lidovci a slovenští demokraté.
Střední otázky:
4. Jaké byly jeho hlavní body?
Hlavními body programu byly: nová zahraničně-politická orientace na SSSR, znárodnění klíčového průmyslu a bank, konfiskace majetku kolaborantů a Němců, odsun německého obyvatelstva, uznání Slováků jako svébytného národa, vytvoření národních výborů jako nových orgánů státní správy, očista veřejného života od kolaborantů a potrestání válečných zločinců.
5. Jak řešil národnostní otázku?
Program uznával Slováky jako samostatný národ a sliboval jim rozsáhlou autonomii. Počítal s odsunem německé a částečně maďarské menšiny. Opouštěl předválečnou koncepci československého národa a zaváděl nové uspořádání česko-slovenských vztahů na principu „rovný s rovným“.
6. Proč byl přijat právě v Košicích?
Košice byly zvoleny z praktických i symbolických důvodů: byly největším osvobozeným městem, ležely na území kontrolovaném Rudou armádou, symbolizovaly novou orientaci na východ a uznání slovenské svébytnosti. Zároveň to bylo první větší město osvobozené území, kde se mohla ustanovit nová vláda.
Těžké otázky:
7. Nakolik předurčil poválečný vývoj?
Program významně předurčil poválečný vývoj stanovením základních principů „lidové demokracie“: omezení politické plurality systémem Národní fronty, významná role státu v ekonomice, orientace na SSSR a odmítnutí předválečného liberálního systému. Vytvořil podmínky pro pozdější komunistické převzetí moci, i když to nebyl jeho původní záměr.
8. Proč jej přijaly i demokratické strany?
Demokratické strany program přijaly z několika důvodů: byl vnímán jako nutný kompromis v mimořádné situaci, odpovídal tehdejší náladě společnosti požadující radikální změny, představoval zdánlivě rozumný kompromis mezi demokracií a socialismem. Svou roli hrála i vděčnost SSSR za osvobození a přesvědčení, že spolupráce s komunisty je nevyhnutelná.
9. Jak ovlivnil možnosti poválečné obnovy demokracie?
Program výrazně omezil možnosti obnovy předválečné demokracie: zavedl systém Národní fronty místo volné politické soutěže, posílil úlohu státu v ekonomice, legitimizoval revoluční změny včetně znárodnění a retribuce. Ačkoli formálně zachovával demokratické instituce, vytvořil podmínky pro postupnou erozi demokratických principů a posílení totalitních tendencí.