Mandát
Mandát má několik významů v politice: může označovat pověření, které dostává politik od voličů k zastupování jejich zájmů, nebo konkrétní křeslo v parlamentu získané ve volbách. Mandát také může znamenat oprávnění vlády realizovat určitou politiku na základě volebního výsledku. Délka mandátu je určena ústavou nebo zákony – například poslanci mají čtyřletý mandát, senátoři šestiletý. Mandát může být odvolán nebo může politik sám rezignovat.
Otázky:
1. Co znamená „mandát od voličů“?
Mandát od voličů znamená oprávnění a pověření, které politiker získává od občanů ve volbách k tomu, aby je zastupoval a realizoval politiku, kterou ve volbách představil. Je to demokratická legitimita pro výkon politické funkce. Voliči tím dávají politikovi důvěru, že bude hájit jejich zájmy a plnit své volební sliby. Mandát je časově omezený do příštích voleb.
2. Jak může politik ztratit svůj mandát?
Politik může ztratit mandát několika způsoby: uplynutím volebního období, rezignací na funkci, úmrtím, některými trestnými činy (ztráta způsobilosti), hlasováním o nedůvěře (u vlády), odvoláním (u některých funkcí). V některých zemích existuje také možnost „recall“ – odvolání politika voliči před koncem mandátu prostřednictvím petice a hlasování.
3. Jaký je rozdíl mezi volným a vázaným mandátem?
Volný mandát znamená, że politik rozhoduje podle svého nejlepšího uvážení a svědomí, není vázán pokyny voličů nebo své strany – reprezentuje všechny občany, ne jen své voliče. Vázaný mandát by znamenal, że politik musí hlasovat podle pokynů voličů nebo strany. Moderní demokracie většinou uznávají princip volného mandátu, i když realita je často někde mezi – politici jsou ovlivňováni svou stranou i voliči.