České národní obrození
České národní obrození bylo kulturní a národní hnutí, které probíhalo přibližně od konce 18. do poloviny 19. století. Jeho cílem bylo obnovit český jazyk, literaturu a národní uvědomění po období, kdy české země byly součástí habsburské monarchie a němčina byla hlavním jazykem vzdělanců a úřadů. Národní buditelé jako Josef Dobrovský, Josef Jungmann, František Palacký a další se snažili dokázat, že čeština je plnohodnotný jazyk schopný vyjádřit i složité vědecké a umělecké myšlenky.
Otázky:
1. Kdo byli nejvýznamnější osobnosti českého národního obrození a čím přispěli?
Mezi nejvýznamnější osobnosti patřili: Josef Dobrovský, který sepsal první moderní gramatiku češtiny a slovník; Josef Jungmann, autor pětidílného česko-německého slovníku a překladatel světové literatury do češtiny; František Palacký, „otec národa“, který napsal rozsáhlé Dějiny národu českého a podílel se na založení Národního muzea; Pavel Josef Šafařík, jazykovědec a etnograf; Jan Kollár, básník a hlasatel slovanské vzájemnosti; František Ladislav Čelakovský, básník a sběratel lidové slovesnosti; Karel Jaromír Erben, autor balad a sběratel pohádek; a Božena Němcová, spisovatelka, autorka Babičky a dalších děl z českého venkovského prostředí.
2. Jaký byl význam Národního divadla a Národního muzea pro české národní hnutí?
Národní divadlo a Národní muzeum byly klíčovými institucemi pro české národní hnutí. Národní divadlo, otevřené v roce 1881 (a znovu po požáru v roce 1883), bylo postaveno z veřejných sbírek jako „zlatá kaplička nad Vltavou“ a stalo se symbolem české kultury a umění. Představení v češtině posilovalo národní identitu a divadlo poskytovalo prostor pro rozvoj české hudby a dramatu. Národní muzeum, založené v roce 1818, shromažďovalo předměty dokumentující českou historii, přírodu a kulturu. Bylo centrem vědeckého bádání, vydávalo odborné publikace a vzdělávalo veřejnost o české minulosti. Obě instituce pomáhaly vytvářet a posilovat českou národní identitu a hrdost.
3. Jak ovlivnilo národní obrození současný český jazyk a kulturu?
Národní obrození zásadně ovlivnilo současný český jazyk a kulturu. Díky obrozencům se čeština stala moderním jazykem schopným vyjádřit vědecké i umělecké myšlenky. Byla obnovena česká literatura, divadlo a hudba. Mnoho slov, která dnes běžně používáme, vytvořili právě obrozenečtí jazykovědci (např. časopis, příroda, vesmír, vzduch, kyslík, vodík). Obrozenecké myšlenky o českých dějinách formovaly národní identitu a vnímání historie. Důraz na lidovou kulturu ovlivnil českou hudbu, výtvarné umění i literaturu. Instituce založené v této době (Národní muzeum, Národní divadlo, Matice česká) existují dodnes. Bez národního obrození by pravděpodobně čeština zanikla jako kulturní jazyk a Češi by se postupně poněmčili.